مدیر کل روابط عمومی  
امیر  پورمهدی  

    .
۱۳۹۵/۱۱/۲۶

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی صورت گرفت؛

رونمایی از برنامه های عملیاتی طرح تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: امروز گفتمان سازی ، تمرکز و توجه نسبت به آسیب های اجتماعی تبدیل به مساله کشور شده که این امر خود گامی رو به جلو برای اقدام موثر در این حوزه است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: امروز گفتمان سازی ، تمرکز و توجه نسبت به آسیب های اجتماعی تبدیل به مساله کشور شده که این امر خود گامی رو به جلو برای اقدام موثر در این حوزه است.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در مراسم رونمایی از برنامه های عملیاتی طرح تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان، افزود: در این میان دستگاه ها و بخش های مختلف در یک سند ملی هماهنگ شده اند تا بر تمرکز همه جانبه بر این موضوع اقداماتی اثرگذار انجام دهیم
وی اظهار داشت: این اثرگذاری و اقدام موثر در اعتبارات لحاظ شده چنان که در حوزه اقداماتی اعتبارهزینه می شود که فراگیر، اثر گذار و مشارکتی باشد و همه در آن نقش داشته باشند.
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت های مردمی وتشکل های غیر دولتی در اجرای این طرح، تصریح کرد: نوع جهت گیری پیرامون آسیب ها طی یکی دو سال اخیر هم در استان در این راستا بوده و اثر خود را هم داشته اما این اثر در دراز مدت قابل توجه و محسوس خواهد بود.
حسینی خاطر نشان کرد: در حوزه طلاق به عنوان یک امر اجتماعی، اقداماتی چون آموزش پیش از ازدواج ، طرح مهرانه که مداخله مددکارانه است و هماهنگی بین دادگستری و بهزیستی  غیره موجب شده رتبه اول خراسان رضوی در طلاق، به رتبه ششم کاهش یابد.
وی با اشاره به کاهش آمار اقدام به خودکشی، فرار از منزل، سرقت ها و غیره گفت: با این حال هنوز آمارها بالاست اما روند کاهشی مطلوبی داشته ضمن آنکه نیاز به کار گسترده تری است.
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: فقط در استان طی سال جاری، آمار سرقت ها نسبت به سال گذشته یک درصد،  قتل ها 17 درصد، تجاوز به عنف 11 درصد، تجمعات غیر قانونی 50 درصد و تصادفات 24 درصد کاهش داشته است.
حسینی با بیان اینکه تمام دولت های بعد انقلاب تا امروز همه قصد خدمت به مردم را داشته اند، افزود: اما فقط با خواستن این خدمت موثر محقق نمی شود بلکه باید تدبیر و مدل سازی کرد.
وی گفت: دهه اول انقلاب نوع نگاه به مسائل اجتماعی اخلاقی مبتنی بر نگرش آخرت گرایانه با ابزار مبتنی بر پند و اندر بود که متناسب با شرایط آن روز بود .
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: در دهه دوم انقلاب، نگاه محدودیت و ممنوعیت آفرین هم در عرصه عمومی  و هم در حوزه دولتی حاکم شد چنانکه  حراست ها و گزینش ها را افزایش دادیم .
حسینی تصریح کرد: دهه سوم انقلاب به دلیل آنکه در دو دوره قبل نگاه تقلیل گرایانه به آسیب های اجتماعی جواب نداده بود؛ نگاه علمی شکل گرفت بدین مفهوم که  جنس مسائل اجتماعی را باید  احتماعی دید تا موفق شد.
وی ادامه داد: بر این اساس پلیس، سیاست پلیس اجتماعی را به جای اجتماع پلیسی و دادگستری سیاست مجازات های جایگزین ، صلح و اصلاح و حل اختلاف را در دستور کار قرار داد و در زندان ها سازمان اقدامات تامینی به سازمان اقدامات تامینی و تربیتی تبدیل شد و نگاه مبتنی بر جرم که مجرم باید مجازات شود تبدیل به نگاه مبتنی بر جرم و مجرم شد که هردو و شرایط آنها را ببیند.
به گفته وی، در این راستا بسیاری از مباحث تحقیقی و دانشگاهی در حوزه آسیب های اجتماعی در بخش های مختلف انجام شد و امروز نیروی انتظامی و دادگستری بهترین پژوهش ها را دارد  اما هنوز در اجرا مشکل داریم و نیروی انسانی و اعتبار ما کافی نیست.
معاون استاندار خراسان رضوی با بیان این که شرایط استان در حوزه آسیب ها، با سایر نقاط کشور بسیار متفاوت است؛ ادامه داد: از منظر جمعیتی با دارا بودن  شش میلیون و 200 هزار جمعیت که 73 درصد آنان شهرنشین هستند،تراکم جمعیتی استان 51 نفر، توزیع نامتوازن این جمعیت که 51 درصد آن  فقط در مشهد و 20 درصد دیگر در 4 شهر بزرگ و 23 درصد دیگر در مناطق محروم هستند همه خود از عوامل آسیب زاست.
حسینی گفت: از سویی 1.5 میلیون نفر از جمعیت استان در 13 شهرستانی مستقر هستند که کاملا محروم بوده و وجود 840 کیلومتر مربع مرز مشترک با کشورهایی چون افغانستان و ترکمنستان، ترکیب موزاییکی جمعیتی، 27 میلیئون جمعیت سیال و 340 هزار تبعه خارجی همه و همه  زمینه بروز آسیب ها و جرایم را بیشترکرده است.
 وی با بیان اینکه در این شرایط وظیفه دستگاه های امنیت ساز از جمله نیروی انتظامی بسیار دشوار است، افزود:  با همه اینها امنیت استان مثال زدنی است.
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: ضمن آنکه در حوزه  آسیب ها با  تلاش های انجام شده  کار خوبی صورت گرفته است و هماهنگی و همراهی مثال زدنی دستگاه ها بر این امر اثر بسیار داشته است.
 وی گفت: تابستان پارسال نرخ بیکاری استان 14.8 درصد بوده که با تلاش های انجام شده به 12.4 رسیده و از سال 92 تا کنون  میزان سرمایه گذاری خارجی در استان 10 برابر رشد داشته و 121 هزار فرصت شغلی ایجاد شد ه که تا آخر این دولت،120 هزار فرصت شغلی دیگر نیز ایجاد می شود.
 حسینی ادامه داد: استان تمام تلاش خود را پای کار آورده و امروز باید در حوزه آسیب ها هم در تعامل و هماهنگی همه بخش ها اقدام جدی و موثری با مشارکت همه بخش ها صورت گیرد ضمن آنکه در این حوزه ها بسیاری از مباحث بر اساس تحقیقات و پژوهش های انجام شده تعیین مسیر شده اما نیازمند اقدام موثر است.
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه هر تصمیم و اقدامی باید مبتنی بر دانش باشد، افزود: با این نگاه تقسیم کار ملی آغاز شده و طی آن 18 آسیب بررسی شده و اولویت های هر استان هم مشخص شده است که یکی از این آسیب ها حاشیه نشینی است که برای سامان دهی آن دستگاه متولی و بخش هایی که باید حضور و همکاری کنند روشن است.
وی افزود: بر اساس این طرح 54 برنامه به دستگاه های اجرایی استان برای اجرا و کاهش سه آسیب طلاق ، اعتیاد و کاهش مفاسد اخلاقی  ابلاغ شده است.
حسینی تاکید کرد: در این طرح با نگاه کاهش التهابات اجتماعی قرار است کار پروژه ای صورت گیرد زیرا امروز شرایط به گونه ای است که در برخی آسیب ها نیازمند اقدام فوریتی برای نجات جامعه هستیم که می تواند مکمل اقدامات ساختاری و اساسی دولت در سایر حوزه اعم از اقتصادی و فرهنگی بوده و منجر به کاهش التهابات شود.
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۱۱۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان